sobota, 6 grudnia 2014

Odcinek 2 - Forbrydelsen - The Killing (sezon 1)


O nakręconym w 2007 roku pierwszym sezonie duńskiego „Forbrydelsen” mówi się zazwyczaj, że jest to odpowiednik powieściowego „Millennium” Stiega Larssona w świecie nordyckich seriali kryminalnych. Choć nie jest to pierwszy udany cykl Duńczyków, to jednak popularność, jaką zdobyła ta opowieść, nie da się porównać z żadnym wcześniejszym kryminałem z tego kraju.

Pod względem formatu jest to typowy serial, w którym poszczególne odcinki opowiadają kolejne części tej samej historii. Pierwszy sezon to 20 odcinków po 50 minut. W międzyczasie obserwuje się wprawdzie wątki poboczne, ale główne śledztwo, pozostaje jedno, choć jego zakres zmienia się wraz z rozwojem fabuły.
Zagadkowe zniknięcie Nanny Birk Larsen, które łączy się ze znalezieniem w lesie jej bielizny, powoduje, że Sarah Lund (Sofie Gråbøl) z Wydziału Zabójstw, zaczyna prowadzić śledztwo. Choć początkowo sprawa wygląda niezbyt poważnie, intuicja policjantki nie zawodzi i wkrótce zostaje wyłowiony samochód ze zwłokami.
Lund jest w nietypowej sytuacji, ponieważ właśnie kończy swoją pracę w kopenhaskiej policji i wyprowadza się wraz z synem i narzeczonym do Sztokholmu, gdzie narzeczony ma zacząć pracę. Jej miejsce ma objąć detektyw Jan Meyer (Søren Malling), wyraźnie zirytowany tym, że jego poprzedniczka zwleka z wyjazdem. Lund jednak nie chce odpuścić ostatniej sprawy, w której brała udział i postanawia zostać do czasu jej wyjaśnienia, zwłaszcza że widzi iż Mayer przez swoje postępowanie może pogrzebać szansę na powodzenie dochodzenia.
Wiele interesujących sytuacji wiąże się z zupełnie różnym podejściem do pracy policjanta, jakie prezentują Lund i Meyer. Ona jest wnikliwa śledczą, on typem kowboja. Choć początkowo odnoszą się do siebie wrogo, w pracy bardzo dobrze się uzupełniają, ponieważ tam, gdzie spryt i pomysłowość Lund nie może niczego wskórać, Mayer potrafi potrafi grzmotnąć pięścią w stół i osiągnąć spodziewany efekt.
Biorąc pod uwagę temat i specyficzną atmosferę serialu, „Forbrydelsen” bywa porównywany do kultowego amerykańskiego serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Jednak duńska seria jest o wiele bardziej nowoczesna i chociaż operuje dość tajemniczym nastrojem, nie ma w niej typowych dla twórczości Davida Lyncha scen onirycznych, z pogranicza fantastyki i realizmu. Duńczycy tworząc swój serial mocno stąpali po ziemi, dlatego ich policjanci się są superbohaterami, serial nie iskrzy się od efektów specjalnych, pościgów i strzelanin, a to co najważniejsze rozgrywa się pomiędzy bohaterami.
Sarah i Jan to oczywiście najważniejsi bohaterowie i ich konflikt buduje interesujący kontekst. Do ważnych postaci należą również Theis Birk Larsen (Bjarne Henriksen) i Pernille Birk Larsen (Ann Eleonora Jørgensen), rodzice zaginionej Nanny, oraz politycy – Troels Hartmann (Lars Mikkelsen) i Thomas Buch (Nicolas Bro), którzy również mogą być w jakiś sposób zamieszani w sprawę. Wątek polityczny wydaje się o tyle interesujący, że pokazuje przy okazji jak działają mechanizmy władzy na szczeblu lokalnym. Choć z polskiej perspektywy problemy duńskich liderów partyjnych wydają się dość odległe, w rzeczywistości jednak nasze rzeczywistości pod tym względem wcale nie muszą się tak bardzo różnić. Politycy w każdym kraju starają się, by nie łączono ich nazwisk ze sprawami kryminalnymi.
Cala historia powstała w głowie duńskiego scenarzysty Sørena Sveistrupa. Wbrew informacjom rozpowszechnianym przez polskiego dystrybutora serialu Sveistrup nie jest jednak autorem powieści, na podstawie której miałby powstać film. Stworzył on historię i scenariusz, zaś dostępne nawet na polskim rynku książki, to tłumaczenia anglojęzycznych nowelizacji duńskiego scenariusza, napisanych przez amerykańskiego pisarza, Davida Hewsona. Trochę to skomplikowane, ale dążąc do uproszczeń polscy dystrybutorzy często serwują swoim widzom nieprawdę.
Ogromna popularność serialu sprawiła, że poza granicami Danii jest on dystrybuowany z podwójnym tytułem, jako „Forbrydelsen – The Killing”. W 2011 roku powstał amerykański remake serialu, znany jako „The Killing”, w Polsce wyświetlany pod tytułem „Dochodzenie”.
W kolejnym odcinku odwiedzimy trzeci skandynawski kraj – Norwegię. Udamy się do Bergen, by sprawdzić jak radzi sobie Varg Veum, bohater serialu „Instynkt wilka”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz