poniedziałek, 1 grudnia 2014

Pilotowy odcinek


Termin „Nordic Noir”, idealnie oddaje atmosferę powieści, filmów i seriali kryminalnych, których akcja toczy się w krajach nordyckich. Choć zwykło się mówić o skandynawskich kryminałach, tak naprawdę pojęcie to powinno być nieco szersze, ponieważ do tego samego nurtu włącza się obecnie Finów i Islandczyków, których kraje nie są państwami skandynawskimi. Wszyscy razem tworzą za to wspólna scenę, na której scenarzyści zostają często autorami powieści, a ci ostatni angażują się w prace nad filmami.

Zapraszam zatem do lektury serii artykułów, poświęconych serialom kryminalnym z krajów takich jak: Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia i Islandia. Znajdzie się tu miejsce na te najbardziej znane, które trafiły już do Polski, jak i na takie, które nasi dystrybutorzy na razie jeszcze pomijają. Kto wie, być może teksty te staną się inspiracją dla osób podejmujących decyzje i za jakiś czas również polscy widzowie będą mogli je zobaczyć. Na chwilę obecną warto też szukać ich w sieci, ponieważ zagraniczne telewizje coraz częściej umieszczają swoje materiały w internecie.
Jak przystało na cykl poświęcony serialom, każdy kolejny tekst będzie osobnym odcinkiem, a cała opowieść składać się będzie na pierwszy sezon. Kolejne odcinki będą ukazywały się 2-3 razy w tygodniu, będzie można więc śledzić je, szukając inspiracji na długie, zimowe wieczory.
Choć ma to być rodzaj przewodnika, poszczególne odcinki nie będą dokładnie opisywane, ponieważ zajęłoby to zbyt wiele miejsca i seria szybko by się Wam znudziła. Pozwolę sobie za to na element oceny i bardziej ogólne podsumowanie całej serii, dzięki czemu łatwiej będzie Wam zdecydować którego z nich będziecie chcieli w najbliższej przyszłości poszukać.
Tworząc opowieść o nordyckich kryminałach nie będę trzymał się chronologii, ponieważ nie ma ona dla nas większego znaczenia. Również kolejne sezony poszczególnych serii nie będą prezentowane jedna po drugiej, choćby dlatego, żeby móc zaproponować Wam jak największą różnorodność.
W zaproponowanej przeze mnie narracji nie zmieszczą się seriale zagraniczne, takie jak remake duńskich serii „Forbrydelsen – The Killing” i „Most nad Sundem”, czy angielski serial o komisarzu Wallanderze.
Wraz z serią artykułów powstanie również strona na Facebooku, dzięki której serial „Nordic Noir” będzie miał szansę na nieco dłuższe życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz